PORTALE PARTNERÓW

Ochrona metali przed korozją, czyli czym jest korozja i jej rodzaje

| | 0 Comments

Korozja metali to proces niszczenia, który zachodzi na skutek reakcji chemicznej między powierzchnia metalu a jego środowiskiem.

Na korozje podatne są wszystkie metale, ale w różnym stopniu. Najbardziej odpornym metalem na proces korodowania jest złoto. Z wiadomych względów nie może być wykorzystywane na skalę przemysłową, dlatego niezbędne było wytworzenie stopów o niskiej cenie i jednocześnie małej reaktywności, np. stal nierdzewna, która łączy wysoka odporność na działanie czynników korozyjnych z ceną, która umożliwia szerokie jej zastosowanie.

Ochrona metali przed korozją – rodzaje korozji

Istnieje kilka sposobów klasyfikowania korozji, np. ze względu na środowisko, w jakim zachodzi. W takim przypadku można podzielić ją na trzy rodzaje.

 

Korozja atmosferyczna

Powstaje ona na skutek kontaktu z powietrzem i rozpuszczonymi w nim gazami. Wyróżnia się atmosfery wiejskie, miejskie i morskie. Każda inaczej wpływa na tempo zachodzenia procesów korozji.

Korozja wodna

To rodzaj korozji, z którym, rzecz jasna, najczęściej mierzą się producenci rur i każdego rodzaju urządzeń do transportu, przechowywania czy podgrzewania wody, takich jak hydrofor do studni lub hydrofor domowy. Woda o wysokiej kwasowości, czyli tzw. agresywna woda może w znacznym stopniu przyśpieszyć procesy korozyjne, jeśli zastosowana stal nie jest kwasoodporna.

Korozja glebowa

Ten typ korozji będzie zachodził szybciej, jeżeli w glebie będzie im wyższy poziom wilgoci, im niższe pH i im więcej rozpuszczonych soli mineralnych. Czynnikiem, który sprzyja korozji glebowej, jest również wysoka przewodność elektryczna podłoża.

Ochrona metali przed korozją – zapobieganie korozji

Ochrona metali przed korozją dzieli się na kilka sposobów, aby zapobiec rdzewieniu. Zaliczamy do nich:

  • wprowadzenie zmian w środowisku otaczającym metal,
  • dobór odpowiedniego rodzaju metalu,
  • ochrona katodowa,
  • inhibitory korozji,
  • platerowanie,
  • powlekanie.

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
ochrona metali przed korozją

Dojazd:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.