Lampy wiszące – jak dobrać rozmiar do wnętrza?
Lampy wiszące pełnią we wnętrzach różne funkcje. Dostarczają wymaganą ilość światła, dopełniają aranżację i odróżniają ją od pozostałych oraz budują intymny klimat. Jednak przez źle dobrane gabarytowo oświetlenie wiszące można łatwo popsuć efekt…
Zbyt rozłożysty i strojny żyrandol przytłoczy przestrzeń, a zbyt minimalistyczny i mały może nie uzupełnić deficytu światła i zgubić się wśród innych dodatków. Dlatego tak ważne jest, żeby lampy wiszące posiadały optymalne gabaryty – adekwatne do indywidualnych potrzeb domowników i specyfiki pomieszczenia. Jak prawidłowo dobrać rozmiar lampy wiszącej do wnętrza?
Zacznij od wymierzenia pomieszczenia – również jego wysokości
Lampa wisząca powinna być dopasowana do rozmiaru pomieszczenia. W małych wnętrzach lepiej sprawdzają się kompaktowe lampy. Gdy wnętrze dodatkowo jest niskie, warto zdecydować się na lampy podsufitowe, czyli montowane blisko sufitu. Praktycznym rozwiązaniem będzie w tym wypadku żyrandol z opcją regulacji wysokości, dający możliwość opuszczenia lub skrócenia do pożądanej długości. Natomiast w przestronnych mieszkaniach na ogół można pozwolić sobie na montaż wielopunktowych, nowoczesnych lamp wiszących, które nie tylko skutecznie rozświetlają przestrzeń, ale również stają się ich wyrafinowaną ozdobą. W internecie można znaleźć rozmaite wskazówki na temat tego, jak obliczyć średnicę lampy wiszącej, mającej w danym wnętrzu pełnić funkcję oświetlenia centralnego. Niestety, poszczególne metody dają różne wyniki, dlatego najrozsądniej jest kierować się indywidualnymi potrzebami i układem pomieszczenia.
Określ przeznaczenie pomieszczenia i lamp wiszących
Lampy wiszące pełnią we wnętrzach różne funkcje. Niekoniecznie muszą odgrywać rolę oświetlenia głównego. Nierzadko lampa wisząca służy wydzieleniu jakiejś strefy, podświetleniu blatu stołu, wyeksponowaniu dekoracji, czytaniu, pracy lub nauce. Może być też po prostu ładną dekoracją. Im większy, bardziej designerski i zdobny żyrandol wybierzesz, tym silniejszy będzie jego wpływ na aranżację. Do budowania nastroju lepiej sprawdzi się mniejsza lampa wisząca (lub kilka mniejszych) z półprzeźroczystymi lub nieprzejrzystymi kloszami. Jeżeli żyrandol ma rozjaśnić bardzo dużą przestrzeń, postaw na rozłożystą, wielopunktową lampę wiszącą, która dostarczy wymaganą ilość światła do każdego zakątka we wnętrzu.
Dopasuj lampę wiszącą do wystroju wnętrza
Styl, w jakim urządzono pomieszczenie, ma istotny wpływ na to, jak powinna wyglądać lampa wisząca i jakie rozmiary powinna posiadać. W nowoczesnych i loftowych mieszkaniach króluje minimalizm (nierzadko skrajny), więc lampy wiszące dedykowane tym aranżacjom są raczej proste i zajmują niewiele miejsca, co oczywiście nie wyklucza wielopunktowych konstrukcji. Z kolei we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, angielskich, w stylu retro i urządzonych w innych, bardziej dekoracyjnych klimatach, lepiej prezentują się duże, zdobne żyrandole.
Weź pod uwagę pozostałe źródła światła w pomieszczeniu
Rzadko zdarza się, że lampa wisząca, nawet ta pełniąca rolę oświetlenia głównego, jest jedynym źródłem światła we wnętrzu. Dlatego dobierając gabaryty lampy wiszącej, weź pod uwagę wszystkie pozostałe źródła światła w pomieszczeniu. Niech razem tworzą spójny i adekwatny do Twoich potrzeb system. Zbyt dużo punktów świetlnych świecących (niepotrzebnie) naraz jest mało komfortowe i jeszcze mniej ekologiczne.
- Nowe trendy w naprawie elektroniki: Analiza najnowszych technik i narzędzi stosowanych w dzisiejszych warsztatach naprawczych - 10 czerwca 2024
- Standardowe i nieoczywiste pomysły na oświetlenie podjazdu - 7 września 2023
- Usługi kominiarskie w Sulejowie – dbałość o bezpieczeństwo i efektywność systemów grzewczych - 12 lipca 2023