Czy można zamontować dekoracyjny żyrandol w łazience?

| | 0 Comments

Z jednej strony, na blogach wnętrzarskich podziwiać można gotowe aranżacje łazienek, w których centralnym punkcie często znajduje się zjawiskowy żyrandol. Z drugiej strony czytamy, że do łazienki nadają się tylko lampy wiszące z klasą szczelności IP44 lub wyższą. A takich w segmencie designerskich żyrandoli jest jak na lekarstwo. Żyrandol w łazience – można czy nie można? Pora rozwiązać dylemat.

Dlaczego dobór oświetlenia wiszącego do łazienki jest bardziej skomplikowany?

Większość dostępnych w sklepach z oświetleniem nowoczesnych lamp wiszących i żyrandoli oferuje stopień ochrony IP20. Są to produkty przeznaczone do wewnętrznych zastosowań, bezpieczne dla użytkowników podczas przypadkowego dotknięcia palcem. Nie ma ryzyka porażenia prądem. Jednak klasa szczelności IP20 wyklucza kontakt urządzenia z wodą i parą wodną. Takie lampy wiszące świetnie sprawdzają się w salonach, sypialniach, garderobach czy przedpokojach. Jednak ich zastosowanie w łazience mogłoby stanowić zagrożenie dla domowników i instalacji elektrycznej.

Żyrandol, który sprostałby łazienkowym warunkowym

Oświetlenie wiszące, które ma pracować w łazience, powinno być bryzgoszczelne, czyli odporne na kontakt z wilgocią i zachlapanie wodą. Jeśli planujesz zawiesić modne żyrandole w strefach mokrych, tj. w okolicach wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki, koniecznie zdecyduj się na produkty z klasą szczelności IP44 lub nawet wyższą. Chodzi o bezpieczeństwo domowników i instalacji elektrycznej oraz długowieczność (nierzadko kosztującego majątek) żyrandola. Lampy wiszące ze stopniem ochrony IP44 to oprawy bryzgoszczelne, idealnie nadające się do miejsc zapylonych i wilgotnych, jak właśnie łazienka czy intensywnie eksploatowana kuchnia. Niestraszna im jest także dynamicznie zmieniająca się temperatura.

Jeśli upatrzony przez Ciebie żyrandol nie posiada klasy szczelności IP44 (ani wyższej), koniecznie sprawdź w instrukcji lub na opakowaniu, czy producent dopuszcza jego montaż w łazience. Jeżeli tak, to łazienkowe warunki nie powinny stanowić zagrożenia ani dla źródła światła, ani dla elementów konstrukcji.

Żyrandol do tzw. strefy suchej w łazience

W średnich i dużych łazienkach istnieją obszary, w których ryzyko zachlapania żyrandola wodą jest minimalne lub nawet bliskie zeru. Montując w strefach (teoretycznie) suchych żyrandol salonowy, trzeba zachować szczególną ostrożność. Po kąpieli w pomieszczeniu unosi się para wodna, która skrapla się i osadza na ścianach, lustrach, meblach i urządzeniach. Może wyrządzić poważne szkody lampie wiszącej ze stopniem ochrony IP20. Gdyby wskutek oddziaływania wody na lampę „pokojową” doszło do nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenia instalacji elektrycznej lub zniszczenia urządzenia, producent z pewnością nie uznałby Twoich roszczeń.

Inne kryteria wyboru żyrandola do łazienki

Warto zadbać o to, by żyrandol łazienkowy zapewniał przyjemnie jasny blask o barwie maksymalnie zbliżonej do naturalnego światła. Nie będzie zniekształcać kolorów i ułatwi wykonywanie większości czynności. Bardzo ważny jest również dobór modelu dopasowanego wizualnie i gabarytowo do wnętrza.

Podsumowanie

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie – tak, można zamontować dekoracyjny żyrandol w łazience, o ile producent dopuszcza takie przeznaczenie lub produkt posiada stopień ochrony IP44 albo wyższy. W przeciwnym razie robisz to na własną odpowiedzialność.