It can be used to clean surfaces made of different materials, including metal, plastic, and composites. laser cleaning Warwick Laser cleaning Stornoway is also a time-efficient method that can clean large areas quickly and effectively. It can be used on a wide range of materials, including metals, plastics, ceramics, and composites.

Okna plastikowe, a okna drewniane – na które się zdecydować?

| | 0 Comments

Okno składa się zasadniczo z 3 elementów: szyby, okucia i ramy. O ile same szyby i okucia są bardzo podobne w oknach plastikowych i drewnianych, o tyle już jeśli chodzi o ramy – tutaj właśnie ukazują się najważniejsze różnice między oknami plastikowymi a drewnianymi.

Okna drewniane

Drewniane okna to w rzeczywistości okna, które są tworzone w drewna klejonego. Nawet jeśli znajdziemy okna Trójmiasto produkowane z drewna litego, wówczas będzie to nadal sklejka czterech warstw takiego materiału. Są to jednak zdecydowanie najdroższe modele. Znacznie tańsze są drewniane okna z drewna klejonego, wyprodukowane z użyciem tarcicy struganej, która jest połączona mikrowczepami. Okna drewniane zyskują odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne dzięki suszeniu komorowemu. Wówczas efekt jest bardzo zbliżony do impregnacji.

Okna drewniane powstają najczęściej z sosny, która jest względnie tania, a jednocześnie zachowuje bardzo dobre parametry techniczne. Często wykorzystanie znajduje drzewo metanti, które jest równie miękkie jak sosna. Najdrożej wypada zdecydowanie dąb. Okna drewniane dębowe uchodzą za produkt luksusowy, jednak ich trwałość określana jest na dziesięciolecia. Drewno, które wykorzystuje profesjonalny producent stolarki okiennej, jest starannie selekcjonowane pod kątem obecności sęków lub innych wad.

Wyprodukowane okna drewniane pokrywa się farbą lub lakierem. Oba te produkty modyfikują odcień ram. Im tańszy produkt, tym mocniejsza powinna być farba kryjąca. W sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzeń drewnianych okien, stosuje się specjalne szpachle, dostępne w sklepach. Jeśli uszkodzenia są powierzchniowe, wystarczy nałożenie nowej warstwy farby lub lakieru.

Okna plastikowe

Okna plastikowe powstają z surowca zwanego PWC. Ramy zbudowane są z profili o konstrukcji komorowej. W komorach znajduje się powietrze, co zapewnia lepszą izolacyjność cieplną. W droższych modelach, poza powietrzem, znajduje się również wkład termoizolacyjny, wykonany na przykład z poliuretanu. Zdarza się, że ramy okien plastikowych pochodzą z recyklingu, a więc są zbudowane z regranulatu (wytwór powstały z polichlorku winylu). W sklepach znajdziemy głównie okna PcV zbudowane z profili pięcio- i sześciokomorowych.

W konstrukcji okna PWC plastikowego znajdują się wzmocnienia ze stalowych kształtowników. Czasami rolę tę pełni kształtownik kompozytowy z włóknem szklanym. Nadają one sztywności konstrukcji i chronią okno przed wyginaniem się pod wpływem ciężaru konstrukcji budynku lub odkształcaniem się pod wpływem zmian temperatury.