Osuszanie fundamentów – Iniekcja krystaliczna
Wykorzystuje się ją w wypadku, gdy budynek ustąpił zawilgoceniu na skutek podciągania kapilarnego wód gruntowych. Jej główne zadanie polega na wykonaniu w porach i kapilarach materiału budowlanego powłoki izolacyjnej z wykrystalizowanych nierozpuszczalnych w wodzie minerałów.
Procedura składa się na wykorzystaniu cieczy kapilarnych do inwigilacji i krystalizacji, w wyniku czego zostają uszczelnione pory oraz kapilary materiału budowlanego. Rozpoczyna się od wywiercenia w osuszanym fundamencie otworów iniekcyjnych o średnicy około 30 mm. Odwierty muszą być płytsze o 5 cm. od grubości ściany. Otwory wierci się w jednej linii – równolegle do stanu podłogi, w odstępach co 8-12 cm, najlepiej spośród jednej strony fundamentu oraz pod kątem 30°. Otwory należy przedmuchać sprężonym powietrzem.
Następnie umieszcza się w nich około 0,5 l wody dla odpowiedniejszego zwilżenia fundamentu w strefie iniekcji, a potem wprowadza do otworu kombinację wody, cementu portlandzkiego i aktywatora krzemianowego. Jego zabezpieczające działanie polega na tym, że penetrując w promieniu około 7-8 cm od środka otworu iniekcyjnego, powoduje on na wytrącenie w kapilarach nierozpuszczalnych w roztworze związków. Krystalizacja przebiega na tyle powoli, że dzięki podciąganiu kapilarnemu preparat wchodzi równomiernie w całym obszarze wokół odwiertu.
Izolację przeciwwilgociową uzyskuje się w okresie tygodnia. Iniekcja krystaliczna daje funkcjonalnie wieloletnią i trwałą izolację. Metoda iniekcji krystalicznej jest również zdecydowanie najtańsza i daje na ciekawsze wyniki, im bardziej fundament jest zawilgocony. Metodę iniekcji krystalicznej można wykorzystywać też do wytwarzania pionowej izolacji przeciwwilgociowej od części wewnętrznej budynków – bez potrzeby odkopywania murów od zewnątrz.
Artykuł przygotowany przez firmę futuro specjalizującą się w profesjonalnym osuszaniu fundamentów.
- Patelnia niezbędne akcesorium w każdej kuchni - 8 Жовтня 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 Вересня 2020
- Płytki kamienne: zalety oraz funkcjonalność - 7 Січня 2020