Na co zwrócić uwagę, poszukując mieszkania na wynajem?
Wynajem długoterminowy mieszkania staje się z roku na rok coraz bardziej popularny w Polsce. Wynika to nie tylko z faktu, że zakup własnej nieruchomości od dewelopera wymaga zdolności kredytowej i stabilnej pracy, ale także z tego, że młodzi Polacy chcą zachować mobilność i niezależność. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, gdy poszukujesz mieszkania na wynajem.
Możliwość trzymania zwierząt
Wiele osób ma kota lub psa, bez których nie wyobraża sobie życia. Niestety, część właścicieli mieszkań nie ma zbyt przychylnego podejścia do trzymania zwierząt w swoich mieszkaniach. Głównie jest to spowodowane obawą przed sierścią, roztoczami i alergiami, ale również przez zniszczeniem mebli i tapet. Warto o ten aspekt zapytać już na etapie oglądania mieszkania, a nawet wcześniej, podczas rozmowy telefonicznej z właścicielem. Jeśli właściciel kategorycznie zabrania posiadanie zwierząt w lokalu mieszkalnym, warto się do tego zastosować, czyli poszukać po prostu innej oferty.
Sprawność instalacji wodno-kanalizacyjnej
Najemca powinien w obecności wynajmującego odkręcić wszystkie krany z wodą, aby sprawdzić, czy jest w nich odpowiednie ciśnienie. W sezonie jesienno-zimowym warto również przyjrzeć się działaniu grzejników. Sprawdź również stan szafek kuchennych, piekarnika i płyty grzewczej oraz wszystkich urządzeń elektrycznych, także pralki. Wszelkie usterki zgłoś jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeżeli tego nie zrobisz, może się później okazać, że właściciel niesłusznie będzie domagał się od Ciebie rekompensacji szkody, która wcale nie była Twoją sprawką. Jeżeli wszystko jest w porządku, można podpisać umowę najmu.
Sprawdź warunki przekazania mieszkania
Wielu wynajmujących będzie chciało, abyś wpłacił miesięczną lub dwumiesięczną kaucję, zanim wprowadzisz się do mieszkania. Mogą oczekiwać też okazania potwierdzenia, że przyszły najemca (lub w przypadku studentów rodzic) ma stałą pracę i jest z czego pokryć zobowiązanie, jakie na siebie przyjmuje.
Dokładnie czytaj umowę najmu
Umowa najmu jest dokumentem regulującym wzajemne stosunki na linii wynajmujący – najemca. Wskazuje, jakie prawa i obowiązki ma każda ze stron względem drugiej. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych sytuacji i sporów, dobrze wczytaj się w treść podsuniętego dokumentu. W razie pojawienia się wątpliwości, nie bój się pytać.
Jeżeli masz już dość wynajmowania nieswojego mieszkania i marzysz o stabilizacji, pomyśl o czymś własnym (Więcej o kupnie mieszkania za gotówkę przeczytasz w tym miejscu: https://cordiapolska.pl/blog/2018/07/01/kupno-mieszkania-za-gotowke-krok-kroku/). Stan deweloperski pozwoli Ci się wprowadzić do mieszkania natychmiast, by potem stopniowo, w miarę środków i możliwości, wykończyć podłogi, dokupić meble i udekorować własne cztery kąty po swojemu.
- Patelnia niezbędne akcesorium w każdej kuchni - 8 Жовтня 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 Вересня 2020
- Płytki kamienne: zalety oraz funkcjonalność - 7 Січня 2020