Dlaczego ocieplanie stropodachu jest popularne?
Każdy z nas marzy o domu, w którym zimą będzie ciepło, a latem przyjemnie chłodno. Dziś utrzymanie takiego stanu rzeczy jest możliwy. Wystarczy zdecydować się na ocieplanie stropodachu. Na czym ono polega?
Jak wygląda stropodach?
Termin ten oznacza ostatnią kondygnację budynku, która pełni także rolę dachu płaskiego. Możemy podzielić je na wentylowane oraz pełne. Każdy z nich ma inne zastosowanie. W budownictwie przemysłowym stosuje się stropodachy pełne. Tworzy ją kilka warstw. Podstawą jest warstwa konstrukcyjna, czyli strop lub inny element nośny dachu. Może nim być chociażby fałdowa blacha trapezowa. Kolejnym elementem tej konstrukcji jest paroizolacja wykonana z folii lub papy. Wykonuje się ją jednak najczęściej nad pomieszczeniami o dużym nasyceniu powierza parą wodną. Kluczowa jest natomiast warstwa termoizolacji. Wykonuje się ją ze styropianu, celulozy lub wełny mineralnej. Do stropodachów najczęściej wykorzystuje się dwa ostatnie surowce. Celuloza jest przyjazna środowisku, bo pozyskuje się ją z papieru gazetowego. Posiada ona właściwości termoizolacyjne i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Wełna natomiast oprócz termoizolacji chroni też przed gryzoniami czy pożarem. Nie pochłania również wilgoci z otoczenia i jest doskonałym izolatorem akustycznym. Kolejną warstwą stropodachu jest pokrycie dachowe z papy i membrany PCV. W budownictwie mieszkaniowym natomiast stosuje się stropodachy wentylowane, które tworzy sześć warstw. Pierwsze trzy są takie same jak w przypadku wersji pełnej. Różnica polega na tym, że po termoizolacji tworzy się przestrzeń powietrzną wentylowaną lub odpowietrzaną. Dopiero wówczas nakłada się warstwę konstrukcyjną z żelbetowych płyt korytkowych lub panwiowych. Stropodach wieńczy pokrycie dachowe.
Jakie korzyści daje ocieplanie stropodachu?
Taka budowa stropodachu sprawia, że nasz budynek zyskuje nowe właściwości. Przede wszystkim zmianie ulega komfort termiczny. W okresie grzewczym ciepło nie będzie nadmiernie się ulatniać, latem natomiast wewnątrz budynku będzie chłodniej niż na zewnątrz. W ten sposób znacznie obniżymy koszty utrzymania. Ocieplanie stropodachu zapobiega także tworzeniu się mostków termicznych i chroni konstrukcję dachową przed przegrzaniem. Zobacz, co jeszcze da ci tego rodzaju rozwiązanie http://stropodachy.com.pl. Właściwości materiałów tworzących konstrukcję umożliwiają także redukcję hałasu. Dlatego ocieplanie stropodachu pełni też rolę izolatora akustycznego. Stropodach wypełnia także puste przestrzenie w ścianach, stropach i podłogach. Dzięki temu niwelujemy zjawisko rezonansu. Nic dziwnego, że konstrukcja ta staje się coraz bardziej popularna.
- Patelnia niezbędne akcesorium w każdej kuchni - 8 Жовтня 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 Вересня 2020
- Płytki kamienne: zalety oraz funkcjonalność - 7 Січня 2020