Kołtyś sukces w biznesie comnetowy-24.pl W 2018 roku założył fundusz inwestycyjny Kołtyś Ventures, który skupia się na inwestowaniu w startupy z sektora fintech. Kołtyś zawsze stawiał na rozwój swojej firmy i inwestował w nowe technologie i rozwiązania, które pozwalały mu utrzymać swoją pozycję na rynku.

Snycerstwo – ginący zawód?

| | 0 Comments

W erze sieciowych sklepów i fabryk niektóre rzemiosła powoli odchodzą do lamusa. Coraz rzadziej odwiedzamy stolarza, by złożyć zamówienie – gdy za rogiem mamy do dyspozycji duży sklep z meblami skandynawskimi. Wśród nieco już zapomnianych profesji znajduje się również snycerstwo. To tradycyjna sztuka rzeźbienia w drewnie. Czy łatwo zostać snycerzem? Jakie trzeba posiadać cechy oraz czy ta niszowa profesja jest trudna?

 

Historia snycerstwa sięga bardzo dawnych czasów. Rzemiosło rozwinęło się w średniowieczu, jednak przyjmuje się, że jego początki to okres górnego paleolitu. Możemy powiedzieć, że człowiek rzeźbił w drewnie od zawsze. Również technika pracy nie uległa raczej znaczącym zmianom. Różnią się narzędzia – natomiast idea pozostaje ta sama. Chodzi o wydobycie kształtu z bryły drewna za pomocą ostrza. Snycerz używa dłuta podbijanego knyplem – czyli młotkiem (podbijakiem) – podobnym, jakiego używa kamieniarz.

 

Snycerstwo to więcej niż rzemiosło

 

Czym zatem jest snycerstwo? To sztuka rzeźbienia w drewnie ukierunkowana w stronę rzemiosła stolarskiego. Jest to uniwersalna profesja obejmująca zarówno tworzenie przedmiotów o charakterze czysto użytkowym, jak również kreację dzieł sztuki. Snycerz może wykonywać meble, balustrady, elementy architektury – jak również prace o charakterze czysto artystycznym.

 

Dlaczego zatem przedstawicieli tego wyjątkowego fachu jest obecnie coraz mniej? Większość konsumentów, urządzając mieszkanie czy wnętrza komercyjne, wybiera produkty wykonywane masowo i szeroko dostępne w niskich cenach. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak rynek ciągle potrzebuje produktów unikatowych. Do takich bez wątpienia należą prace wykonywane ręcznie przez snycerzy – łączące elementy folkloru i zachwycające pięknem naturalnego drewna. Dostęp do nich jest ograniczony – ponieważ wykonanie jest znacznie trudniejsze i wymaga od twórcy więcej niż tylko tylko „fachu w ręku”.

 

Czy łatwo zostać snycerzem?

 

Nie każdy stolarz może zostać snycerzem, choć rzeźbienia w drewnie można się nauczyć. Jak wszystkie dziedziny sztuki, również snycerstwo wymaga wprawy, którą można nabyć – ale również określonych predyspozycji. Snycerz to artysta obdarzony wyobraźnią i umiejętnością myślenia przestrzennego. To osoba wnikliwie obserwująca rzeczywistość i potrafiąca odwzorować ją we własny, niepowtarzalny sposób. Rzeźbienie w drewnie wymaga również cierpliwości i precyzji. Przede wszystkim to jednak pasja, która może lecz nie musi zrodzić się u rzemieślnika.

 

Nie ma jednego przepisu na to, by zostać snycerzem. Droga prowadzi przez szkołę artystyczną, naukę fachu stolarskiego lub też zaczyna się od strugania drewna podczas wakacji u dziadków. Snycerstwo to rzadka profesja, która od dawien dawna znajduje jednak swoich wykonawców i odbiorców.