Pompy przemysłowe do pracy w trudnych warunkach

Pompy stosowane są w różnorodnych przypadkach. Zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i przez osoby prywatne do bardzo różnorodnych celów. Dlatego też powstają w wielu licznych odmianach pozwalających na ich eksploatację w bardzo zróżnicowanych warunkach. Pompy stosowane do prac standardowych, jak na przykład czerpanie wody pitnej czy też odwadnianie w budownictwie, nie muszą charakteryzować się żadną specjalną konstrukcją. Niemniej jednak pompy zatapialne dla górnictwa lub pompy do wody morskiej, muszą mieć odpowiednie konstrukcje oraz muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, aby mogły sprawdzić się w tak trudnych warunkach pracy. 

Pompy zatapialne dla górnictwa

Pompy wykorzystywane w górnictwie do odwodnień w korytarzach i chodnikach, muszą charakteryzować się bardzo solidną konstrukcją, zapewniającą możliwość pracy ciągłej w wyjątkowo trudnych warunkach. Bardzo często wykonywane są ze stali nierdzewnej, celem zabezpieczenia całej pompy przed działaniem silnie zasolonej wody. Istotnym elementem tego typu pomp jest także ich wyposażenie w agitator, umożliwiający wstępne wzbudzanie zalegających na dnie osadów przed ich wypompowaniem. W większości przypadków pompy zatapialne dla górnictwa są pokryte odpowiednimi materiałami, zabezpieczającymi konstrukcję przed ścieraniem, szczególnie w obrębie wirnika. Dzięki temu możliwe jest pompowanie wody zanieczyszczonej piaskiem czy też innymi drobnymi frakcjami kamiennymi, które normalnie doprowadziłyby do przetarcia się wirnika. Jednym słowem w przypadku pomp dla branży górniczej, trzeba zwracać uwagę na ich konstrukcję, zastosowane materiały oraz rozwiązania technologiczne, które zapewnią trwałą i stabilną pracę w trudnych warunkach.

Pompy do wody morskiej

Osobnym zagadnieniem są tutaj pompy do wody morskiej i cieczy silnie korozyjnych. Tutaj podstawa jest technologia zabezpieczenia całej pompy przed jej korodowaniem przez wzgląd na kontakt z cieczą silnie korozyjną. W tym zakresie, na rynku znajdziemy dwa rodzaje konstrukcyjne pomp:

  • Wykonanie całkowicie ze stali nierdzewnej lub z brązu
  • Z żeliwnym korpusem, ale częściami wirnika ze stali nierdzewnej lub brązu

Do cieczy silnie korozyjnych, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pomp samozasysających, bez pompy próżniowej. Ograniczenie liczby poszczególnych podzespołów oraz uproszczona znacznie konstrukcja tego typu pomp, pozwala spokojnie pracować z wodą morską, silnie zasoloną, a nawet z pewnymi stężeniami kwasu siarkowego czy też solnego. Przy czym trzeba pamiętać, iż standardowa pompa po prostu nie wytrzyma pracy w takich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *