Ochrona metali przed korozją – po jakie produkty sięgać

Ochrona metali przed korozją to dość dynamicznie rozwijająca się dziedzina współczesnej techniki. Korozja metali, tzw. rdzewienie, czyli niszczenie ich struktury pod wpływem środowiska (np. powietrze, woda, gazy przemysłowe, gleba) kosztuje światowy przemysł miliardy dolarów, przeznaczonych na naprawę uszkodzonych elementów.

Najważniejsze rodzaje ochrony metali przed korozją to:

  • Powłoki antykorozyjne, są jednym z najpopularniejszych sposobów antykorozyjnych. Po pierwsze, izolują materiał od środowiska korozyjnego, a po drugie zapewniają ochronę elektrochemiczną.

Taka ochrona metali przed korozją jest bardzo popularna i skuteczna, ponieważ bardzo łatwo można kontrolować ciągłość powłoki malarskiej. Gdy zobaczymy, że farba zaczyna się ścierać, produkt można odnowić i on znów będzie odporny na korozję.

  • Elektrochemiczna ochrona przed korozją

Elektrochemiczna ochrona przed korozją jest metodą dość starą. Stosuje się ją do zabezpieczania okrętów, rurociągów i zbiorników cieczy, a dzieli się na katodową i anodową.

  • Zabezpieczanie przed korozją

Ochrona przed korozją nie ogranicza się tylko do izolowania materiału od środowiska czy stosowania odpowiednich środków elektrochemicznych. Lepiej jest po prostu zapobiegać, poprzez odpowiednie projektowanie i dobieranie materiałów, co mocno ograniczy działanie korozji. Powinno unikać kształtów, które pozwalają na gromadzenie się resztek elektrolitów czy opadów atmosferycznych. W wodociągach ważne jest, aby ciecz ani zbyt szybko, ani za bardzo wolno nie przepływała. Istotne jest też unikanie połączeń dwóch różnych metali.

Obecnie można dobrać materiały odpowiednie dla środowiska, w jakim będą się znajdować. Warto pamiętać, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, chociaż dobór odpowiedniego materiału jest dużo łatwiejszy niż kilkanaście lat temu.

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
ochrona metali przed korozją

Dojazd:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *