Nowoczesne projekty domów

Dobry i rzecz jasna kompletny projekt to podstawa, jeśli chodzi o zabieranie się za budowę swojego wymarzonego domku poza miastem. Trzeba będzie oczywiście w taki projekt się zaopatrzyć. Zasadniczo będziemy mieć dwa sposoby, aby pozyskać odpowiednie projekty domów. Pierwszym z nich będzie wybór jednego z projektu dostępnych w katalogu, któregokolwiek biura projektowego. Drugą opcją jest wizyta u architekta celem wykonania projektu na zamówienie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, którym warto się przyjrzeć nieco bliżej. Będzie to bowiem przesądzać o tym, dla kogo dane rozwiązanie będzie tym najlepszym.

Projekty domów z katalogu biura projektowego

Obecnie na rynku znajdziemy stosunkowo sporo firm zajmujących się sprzedażą gotowych projektów domów. Warto jednak wspomnieć, iż projekty domów z katalogu będą przeznaczone dla pewnej grupy inwestorów. Chodzi tutaj głównie o kwestie techniczne, czy też finansowe. Tak więc przyjrzyjmy się nieco bliżej wszystkim cechom tego typu projektów.

  • Przystępna cena projektu – koszt zakupu to z reguły kwota w przedziale 2500-4000 PLN. Trafiają się oczywiście promocje, dzięki którym można kupić jeszcze taniej.

  • Dodatkowe koszty – konieczność przeprowadzenia adaptacji projektu do warunków zabudowy na naszej działce.

  • Zmiany w projekcie dodatkowo płatne – jeśli nie akceptujemy w pełni wszystkich rozwiązań w projekcie, trzeba będzie liczyć się kosztami. Zmiany powinien wprowadzać architekt, a projekt powinien posiadać zgodę na wprowadzanie zmian. To bardzo ważne.

  • Możliwość szybkiego rozpoczęcia budowy – jeśli nie przewidujemy zmian, to od razu po adaptacji i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, możemy rozpocząć budowę.

  • Stosunkowo precyzyjnie określone koszty realizacji budowy.

Biorąc pod uwagę powyższe cechy charakterystyczne, można powiedzieć, iż projekty domów z katalogu, będą bardzo dobre dla wielu osób. Przede wszystkim dla tych, którzy nie planują żadnego indywidualizowania budynku. Dla tych, którzy budowę chcą rozpocząć możliwie jak najszybciej i znać pełne jej koszty.

Projekty domów na zamówienie u architekta

Drugim rozwiązaniem jak już o tym wspomnieliśmy, będzie tutaj wizyta u architekta. Jest to opcja zdecydowanie bardziej kosztowna, aczkolwiek w niektórych przypadkach bardziej opłacalne. Tego typu rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do tych inwestorów, którzy chcą indywidualnego projektu. Tych, którzy chcą, aby dom spełniał ich wszystkie wymagania. Tutaj bowiem projekty domów zawsze powstają w oparciu o wywiad przeprowadzony z inwestorem. Dzięki temu, architekt od razu wie, jak powinien się prezentować projekt.

W tym przypadku architekt będzie od razu przeprowadzać proces adaptacji budynku na działce. Warto więc, aby był to lokalny architekt, który będzie dość dobrze znać lokalne prawa czy też warunki zabudowy. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, możemy powiedzieć, iż niezależnie od tego, na jakie projekty domów się zdecydujemy, każdy z nich może być kosztowny. Tutaj dużo będzie zależeć od nas samych. Kuriozalne będzie wręcz dokonanie zakupu projektu z katalogu i dokonywanie w nim dużej ilości przeróbek. Taki projekt będzie po prostu droższy niż ten, realizowany od podstaw przez architekta na nasze życzenie. Trzeba tutaj więc zachować rozsądek i zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego przyszłego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *