Modne karnisze – przegląd aktualnych trendów

Firany to tradycyjny dodatek wystroju okien, który nadaje wnętrzom charakteru  oraz buduje poczucie przytulności i domowego ciepła. Choć moda na style ciągle się zmienia, dodatek ten, niezmiennie króluje w polskich domach, dekorując okna w coraz bardziej fantazyjny sposób. Jednak  aby firany lub zasłony wyglądały ładnie i dobrze pełniły swoją funkcję, muszą zostać na czymś zawieszone. Karnisz, bo o nim mowa, oprócz swojej podstawowej funkcji – stabilnego utrzymania firan i zasłon, musi też dobrze wyglądać i pasować do aranżacji całego domu.

W dzisiejszym artykule opowiemy o rodzajach karniszy oraz materiałach, z których są wykonane. Jeśli szukasz inspiracji, zapraszamy do lektury!

Rodzaje karniszy

Istnieją dwa rodzaje karniszy – ścienne i sufitowe.

  • Karnisz ścienny – jest montowany bezpośrednio na ścianie, tuż nad wnęką okienną. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w nowoczesnym stylu, więc obecnie cieszy się największą popularnością. Ten typ karnisza zwykle wykonany jest w formie drążków z kółkami, do których przymocowane są żabki, na których mocuje się firany, ale pełnią też funkcję dekoracyjną. Karnisze mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, m.in. drewna czy metalu oraz dostępne w wielu wariantach kolorystycznych – posrebrzane, pozłacane, niklowane, chromowane itd.
  • Karnisz sufitowy – ten rodzaj montuje się do sufitu. Kiedyś bardzo popularne rozwiązanie, dziś uważane trochę jako przeżytek, ale czy słusznie? Wbrew pozorom jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Karnisze te zwykle wykonane są w formie szynowej, która umożliwia bardzo łatwe przesuwanie firan i zasłon na całej długości, a estetycznie osłonięte żabki, maskują miejsca przypięcia firan, tworząc bardzo estetyczny wygląd całego okna. Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się ten rodzaj karniszy, jest PCV lub aluminium.

Modny karnisz – czyli jaki?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Moda nie ma ponadczasowego wymiaru – często ulega zmianom. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zastanowić się nad aranżacją całego domu. Dobrze, jeśli karnisze we wszystkich pomieszczeniach będą jednakowe, warto też zrezygnować z nietypowych wzorów, gdyż jest to zakup na lata. Lepiej postawić na stonowany, bardziej uniwersalny wzór, który sprawdzi się w różnych stylach, dzięki czemu oszczędzimy na dodatkowych wydatkach podczas wprowadzania zmian w wystroju.

Jeśli chcesz poznać aktualne trendy i zobaczyć modne karnisze, zapraszamy do sklepu internetowego https://www.sklep.stol-kar.eu/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *